Together for Inclusion (TOFI)
Programmet var et samarbeid mellom funksjonshemmedes egne organisasjoner (OPDer) og sivilsamfunnsorganisasjoner i Norge og seks afrikanske land. Blindeforbundet jobbet i Etiopia og Mosambik, og vi er stolte av å ha ledet organisasjonenes arbeid i Mosambik (som “country lead”). TOFI var et viktig samarbeidsprosjekt som fulgte en hittil unik modell der OPDene var i førersetet.
Blindeforbundet lærte mye av dette arbeidet, blant annet nye metoder for å jobbe med inntektsgivende arbeid og knytte til seg større nettverk. I tillegg delte Blindeforbundet kompetanse på inkludering og hjalp samarbeidspartnerne våre å inkludere personer med synsnedsettelser i alle aktiviteter og tilbud. På denne måten nådde vi utrolig mange. Mye av denne tilnørmingen er tatt videre til landgrupper vi jobber i, i perioder 2025-2029.
TOFI (som endte i 2024) hadde tre komponenter, og kombinerte ekspertisen til de store sivilsamfunnsorganisasjonene med OPDenes spesialiserte, rettighetsbaserte tilnærming. Det var fokus på å bygge opp organisasjonskapasiteten til OPDene og skape varige samarbeidsrelasjoner mellom OPDene og NGOene. Disse lærte mye av hverandre.
Det hele begynte i 2015 da Atlas-alliansen startet arbeidet med et inkluderingsopplæringskurs for norske sivilsamfunnsorganisasjoner. Målet var at disse store organisasjonene skulle bli mer inkluderende overfor personer med nedsatt funksjonsevne.
Dette likte norske myndigheter og det ble gitt en ekstrabevilgning i 2019 for å opprette et formelt samarbeid mellom OPDer og NGOer, nemlig TOFI. I 2020 ble det allerede utlyst ny TOFI-støtte, kalt TOFI 2 med oppstart i 2021. Etiopia var ikke med i TOFI 1, men kom med i TOFI 2.
Alle landene som var med i TOFI hadde en norsk og en lokal OPD som «lead», altså den ledende og koordinerende aktøren i konsortiet for hvert land. TOFI hadde et eget resultatrammeverk hvor alle mål, resultater og indikatorer er strukturert for å oppnå hovedmålet om økt inkludering på de tre følgende tematiske områdene:
- Menneskerettighet og Organisasjonstyrking
- Inkluderende utdanning
- Økonomisk deltagelse
I TOFI-programmet i Etiopia og Mosambik jobbet Norges Blindeforbund blant annet for at 31 offentlige skoler skulle bli mer inkluderende og gi et bedre opplæringstilbud. Dette jobbes det videre med i inneværende periode i Etiopia, men programmene i Mosambik fases ut i 2025.
I disse to landene kurset landgruppene også over 1300 lærere i løpet av TOFI-perioden, tilbød opplæring i teknologiske hjelpemidler, og påvirket myndighetene til å sette inkluderende utdanning på pensum for alle nye lærere.
Her finner du wordutgaven av presentasjoner for programmet på norsk og engelsk.
Her kan du laste ned PowerPointpresentasjonene på norsk eller engelsk.
Atlas Alliansens presentasjon til Norad i PowerPoint finner du her.
Sist oppdatert: 22. oktober 2025